- Desszertek
- Főételek
- Balfi csukagombóc paprikamártással
- Csíkos káposzta
- Csirkés töltött cukkini
- Esterházy-rostélyos szeletek
- Grillezett kecskesajt fertőhomoki zöld dió kompóttal
- Hústekercs sertésből
- Libacomb pálinkában birsalmás káposztával, szalvétagombóccal
- Paradicsomos kerékrépa főzelék rozmaringos bivalypogácsával
- Répcementi rakott krumpli
- Sertéshúsos resztelt máj soproni kékfrankossal
- Sonkás palacsinta
- Szürkemarha pörkölt ágfalvi babsterccel
- Töltött fürj
- Tűzdelt szarvascomb pirított erdei gombákkal, feketeszedres kukoricamáléval
- Levesek, előételek
- Szezonális ételek
HOZZÁVALÓK
0,5 kg burgonya,
20 dkg vargánya gomba,
1 evőkanál mangalica zsír,
1 evőkanál liszt,
1 kis pohár tejföl,
1 közepes fej vöröshagyma,
1 evőkanál házi pirospaprika,
ízlés szerint só,
házi fűszerkeverék,
1,5 l víz.
6 főre
elkészítési idő:
1 óra
nehézségi fok:
⭐
Tejfölös vargányás
burgonyaleves
ELKÉSZÍTÉS MÓDJA, MENETE
A zsíron szalmasárgára pirítjuk az apróra vágott hagymát. Hozzáadjuk a kockára vágott burgonyát, a friss vagy szárított gombát, majd néhány perc alatt „üvegesre” dinszteljük. 1,5 l vízzel felengedjük, sóval, házi fűszerkeverékkel ízesítjük, lassú tűzön puhára főzzük. Házi pirospaprika, liszt és tejföl keverékével behabarjuk.
Tipp
Téli időszakban is elkészíthető ez az ízletes leves szárított gombából. Nyáron friss paprikával, paradicsommal is gazdagíthatjuk.
A gombákról
Térségünkben a legelterjedtebb gombák – a közismert tyúkgombán (szegfűgombán) túl – a kékhátú galambgomba (galambica-félék), a vargányák, valamint a csiperkefélék. Amennyiben gombaszedésre adjuk a fejünket, nagyon fontos, hogy előtte megfelelően tájékozódjunk. Csak a friss, egészséges termőtestek alkalmasak fogyasztásra. A sérült, öreg, penészes gomba veszélyes. Soha ne műanyagzacskóba gyűjtsük zsákmányunkat, inkább vödörbe, vagy kosárba. A túrát követően, mindig mutassuk meg egy gombaszakértőnek, így elkerülhetőek a nem kívánt következmények.
történet
Kedvencünk a vargánya
A házilag termesztett csiperke lassan kezdi kiszorítani az erdei gombákat, de ennek ellenére ma is sokan járják az erdeinket-mezőinket, amikor beköszönt a gombaszezon. A vargányafélék nagyon ízletesek és sokféleképpen elkészíthetőek: nyersen salátákba, gombalevesnek, vajban párolva köretnek, rántva és pörköltnek, de szárítás és őrlést követően, fűszerként is nagyon sok ételhez használják. Népies nevén úrigombának vagy medveorrú gombának nevezik. Külön kiemelhető az erdeinkben fellelhető őzláb, ami a leginkább felismerhető gomba, és rántva elkészítve rendkívül ízletes csemege. Az őzláb nyár elejétől késő őszig terem, különösen kora ősszel igen gyakori. Sokan szeretik felaprítva, fűszerezve lefagyasztani, ami a télen elkészített sült csirkéhez kiváló, de akár egy egyszerű melegszendvicshez is remekül használható. A Hanyban megtalálhatjuk a széles körű felhasználhatóságáról ismert, nagyon látványos óriás pöffeteget is, ami szintén közkedvelt a gombászok körében. Ajánlatos nagyon figyelni a kiválasztásánál, mert a tapasztalatlanabbak könnyen összetéveszthetik a még ki nem nyílt tetejű gyilkos galócával. Sokféle galambomba található a környéken, de kezdő gombászoknak nem ajánlott a begyűjtése, mert legtöbb típusa mérgező, és nagyon nehéz megkülönböztetni az ehető fajtáitól.