Az “Alpokalja-Fertő táj” védjegyet azok a vállalkozások, szervezetek, intézmények használják, akik a térségi minősítési rendszer alapján megfelelnek a minősítés lapdokumentumainak és a Térségi Védjegy Tanácsa számukra a használati jogot biztosította.

Egyesületünk a Vidék Minősége hálózatának tagjait szektorokba sorolja, melyek külön-külön szakma specifikus szabályzattal rendelkeznek. Tartalmát szervezetünk és a hálózat tagjai közösen alakították ki saját térségük igényeihez igazodva, melynek minden tag köteles megfelelnie. A szektorok kialakítása azért volt fontos, hogy tagjaik önállóan is tudjanak dolgozni, legyen szó szakma specifikus szabályzat átalakításáról, egy közös rendezvény megszervezéséről, vagy egy minősítés elbírálásáról. Jelenleg 4 szektor létezik nálunk: az élelmiszer, a turisztikai, a kézműves és a vidéki örökség szektor.

Az Alpokalja – Fertő táj Védjegy hálózatnak jelenleg több mint 80 tagja van. A tagok négy különböző szektorban –  a turizmus, az élelmiszer, a kézműves és az épített örökség – működnek együtt egymással.

HOGYAN VÁLHAT TAGGÁ

Amennyiben érdekelné a hálózati munka, úgy először egyesületünknél szükséges jelentkezni telefonon, e-mailben, vagy honlapunk csatlakozási füle alatt, elektronikus úton is beküldheti jelentkezését. A csoporthoz már a minősítés előtt is lehet önkéntes módon kapcsolódni, és megismerkedni a közösséggel, munkásságukkal, törekvéseikkel.

A jelentkezés után telefonos időpont egyeztetést alapján személyes találkozóra kerül sor a Minősítő Füzet nevű dokumentum kitöltésére, amiben rögzítjük az alapadatokat és ellenőrizzük az adott szektor kritériumainak való megfelelést, valamint egy helyszíni szemlét is tartunk fotódokumentációval egybekötve. Miután minden szükséges információt megtudtunk az adott tevékenységről, következik a jelentkező elbírálása a szervezet által. A pozitív minősítést követően az adott térségi márkavédjegy tulajdonosa hálózati együttműködési megállapodást köt az adott termelővel, szolgáltatóval. A negatív elbírálás során egy újabb személyes találkozóra kerül sor, ahol szaktanácsadással, és a még szükséges fejlesztésekhez pályázati lehetőségek ismertetésével próbáljuk segíteni a jelentkezőt. Ha tanácsainkat megfogadva belevág a fejlesztésbe, akkor egy közös időpontban megállapodva újra ki fog menni a minősítő csoport felülvizsgálni a fejlesztéseket, és ha eleget tett a megbeszélteknek, akkor minősített taggá válhat.

A minősítés egyszeri díja 30.000 Ft, melyről számlát a minősítést követően küldi meg az Egyesületünk.

MILYEN SZEKTOROKHOZ LEHET CSATLAKOZNI TÉRSÉGÜNKBEN?

Egyesületünk a Vidék Minősége hálózatának tagjait szektorokba sorolja, melyek külön-külön szakma specifikus szabályzattal rendelkeznek. Tartalmát szervezetünk és a hálózat tagjai közösen alakították ki saját térségük igényeihez igazodva, melynek minden tag köteles megfelelnie. A szektorok kialakítása azért volt fontos, hogy tagjaik önállóan is tudjanak dolgozni, legyen szó szakma specifikus szabályzat átalakításáról, egy közös rendezvény megszervezéséről, vagy egy minősítés elbírálásáról. Jelenleg 4 szektor létezik nálunk: az élelmiszer, a turisztikai, a kézműves és a vidéki örökség szektor. A „Vidék Minősége Alpokalja-Fertő táj” védjegyet csak azok nyerik el, akik élen járnak a környezettudatos gazdálkodás és feldolgozás terén, kiváló minőségű termékük van, egymással együttműködnek, helyben lakókat foglalkoztatnak, betartják az esélyegyenlőségi elveket, társadalmi és szociális felelősségvállalásuk segíti az Alpokalja-Fertő táj településeinek fejlődését.

Védjegyes jelentkezés

VÉDJEGY TANÁCS

Rozália Vendégház

Horváth Ernő 

Ernő a Rozália Vendégház házigazdája sokéves kereskedelmi tevékenysége mellett fogott bele a vendéglátásba. 1998 óta üzemelteti a Rozália Vendégházat, amelyet folyamatosan fejleszt.

2019-ben az utca egyik régi, ám rossz állapotban lévő parasztházának felújításával, 3 új, modern lakosztállyal bővítette a vendégek fogadására alkalmas helyek számát.

Ernő mozgalmas életvitele és kedves személyisége az egyik kedvelt közösségi találkozóhellyé varázsolta a vendégházat a faluban. Aki hozzá betér, nem megy el üres szívvel.

Balogh Eszter

Eszter ólmozott üvegablakkészítő és üvegfestő szakon végzett, vállalkozását 2000 márciusától működteti.

Munkája során fontosnak tartja a funkcionalitást, a díszítő művészet mellett. Szeretné a mai enteriőrbe becsempészni az ólomüvegezés és tradicionális üvegfestés technikáját. Klasszikus és hagyományos motívum felhasználással, design elemeket kerülve készíti üvegeit.

Rendszeresen tart gyermek foglalkozásokat, hiszen az anyagismereten túl műhelyének célja az új nemzedék kinevelése is, és a céltudatos újrahasznosítás megtanítása.

Díjak, elismerések, főbb állomások:

2009 Soproni Őszi tárlat művészeti Díj
2009 Magyar Kézműves Remek Díj
2018 Magyar Kézműves Remek Díj
2019 Magyar Kézműves Remek Díj
2019 Sopron Városáért Emlékérem
2020 soproni Szent Mihály templom Szentélyének restaurálási munkáért Magyar Kézműves Remek Díj
2020 Soproni Kereskedelmi és Iparkamara Kézműves elnökségi taggá válás
2021 ötszörös Magyar Kézműves Remek Díj
2021 Régi iskola Művészeti Egyesület művésztelepének megalapítása Ivánban
2022 Vidék Minősége Védjegy hálózat – Kézműves Szektor vezető

Som Brigitta

Az ambiciózus fiatal hölgy  édesapja , Som János nyomdokaiba lépve viszi tovább a hegykői zöldségtermesztők évszázadokra visszanyúló tradicionális életvitelét. Törékeny lány létére magabiztos kézzel segít családi vállalkozásuk vezetésében, amire rendkívül büszke édesapja.

DOKUMENTUMOK

HELYI TERMELŐK
ÉS ÉLELMISZER
ELŐÁLLÍTÓK

Turisztika

HELYI
TURIZMUS ÉS VENDÉGLÁTÁS​

Helyi kézműves és kisiparosság

HELYI
KÉZMŰVES ÉS
KISIPAROSSÁG

„A védjegy garanciát jelent és megerősítést ad a fogyasztók számára a forgalmazott termékek minőségét illetően.”

Dulicz Tamás, Dulicz Borászat