HOZZÁVALÓK

Nem kell hozzá más, csak
köménymag,
olajból gusztusosan,
lisztből egy maréknyi,
egy fej vöröshagyma,
őrölt pirospaprika,
só,
esetleg tojás a végén,
és persze én is Isten segedelmével, hogy nekiálljak.

Fürjtojásos köményleves

avagy gyógyító köménymagos leves

ELKÉSZÍTÉS MÓDJA, MENETE

A lábas alját betöltő olajba lisztet, köménymagot szórok és a megpucolt, kettévágott hagymát is beleteszem. Kislángon pirítom őket, hogy szinte habzik a liszt és szétárad a kömény és a hagyma illata az egész házban. Ilyenkor aztán odadugták a fejüket a gyerekek, ha otthon vótak’, hogy megnézzék, milyen finomság készül, mert nem tudom, hogy csak nálunk vót’-e így, de a piruló hagyma illata ellenállhatatlan vót’ a számukra. Ha a lisztecske kissé megpirult, barnás színezetbe kezdett, jöhetett a pirospaprika, melyet néhány keverés után felöntök vízzel és ízesítek sóval. Óvatosan kell ám azt főzni, mert a pirosas hab egy pillanat alatt kifut, jelezve, hogy nem rá figyeltem. No, egypár ilyen kiöntés után, már megtanultam, hogy ne töltsem színig az edényt, mert aztán takaríthatok! Ha forrt egyet és úgy érzem, minden jó már a levében van, tojást is tehetünk hozzá. Van, aki úgy szereti, van, aki ki nem állhatja. Én éppeg szeretem így is, úgy is: egészben beleütve (buggyantva), vagy keverten belecsorgatva, persze úgy, hogy közben keverem a levest. Oszt már lehet is enni. Jó az kenyérrel, pirított zsemlekockával, vagy azokkal a mai flancos bogyókkal is. No ezt kóstolják meg!

 

Megjegyzés: Ahogy Margit néni és Irén néni mesélte, készítsék el ezt az egyszerű és remek levest, ajánljuk, hogy végül használjanak hozzá fürjtojást! Mi kipróbáltuk, és elhihetik, nem bántuk meg

A gyógyító leves

„Nagyanyám idején bizonyára gyakrabban került az asztalra ez az étek, mint az én gyerekkoromba’, vagy manapság. Egyszerűen elkészíthető, varázserejű főzet ez, mely oly jól tud esni az éhségtől, vagy betegségtől meggyötört gyomornak. Gyermekeim csak „beteglevesnek” hítták, mert először ezzel kúráltam őket és nem mindenféle patikai pirulákkal. Sokszor nevettem magamban, mikor ki kellett szűrnöm a kész levesből a magokat, mert apró gyerekként idegenkedtek lenyelésüktől. De a lényeg már belefőtt a lébe, így nem bántam, ha „üresen” is, de elfogyott a kimert varázsszer. De ez a leves máskor is jó, ha például éppen nincs otthon semmi, vagy későn kaptál észbe, hogy mindjárt harangoznak. Meg van ez, míg a kerti kötényedet a szögre felakasztod!”

történet

Kedvencünk a kömény

 

A köménymag már az 1200-as évek óta népszerű egész Európában, nem is véletlenül, hiszen ez az egyik olyan fűszer, amely kevésbé érzékeny az éghajlatra. Számos ételünk alapvető fűszere a magyar konyhában, ráadásul számos olyan gyógyító hatással rendelkezik, amit érdemes kihasználnunk. A köménymagot nem csak az ételeink ízesítésére használhatjuk, hanem számos alkoholos ital ízéhez is hozzájárul. Dániában például a gabonapálinka egyik összetevője, míg a németeknél a likőr egyik elmaradhatatlan fűszere.

A köménymag az egyik olyan fűszerünk, amelyben szinte az összes vitaminunk megtalálható, tartalmaz magnéziumot, káliumot, kalciumot és vasat is. A köménymag hatásos ellenszere a vírusoknak és a baktériumoknak, ezért torokgyulladás kezelésére is javasolt. Tea is készíthető belőle, de nagyon oda kell figyelni, egy bögréhez csupán fél teáskanálnyi fűszert használjunk. Az így elkészült ital javítja az étvágyat, és az emésztésben is segít, serkenti a gyomorsav termelődését, görcsoldó és a puffadást is megakadályozza.

A gyermek megszületése után a rokonok paszitát vittek az édesanyának, hogy ne kelljen főznie. A paszita borlevesből (forralt borba tojást főztek bele), diós vagy mákos rétesből, forgácsfánkból, tejből állott. Gyakran vittek élő tyúkot is paszitába. A paszitát vivő asszony nem tehette le a paszitát, amíg meg nem szentelte. A húslevesnek vagy csontlevesnek gyógyító hatást tulajdonítottak. Köménymagos levest (hétköznapi nevén szoptatós levest), sört és rengeteg kelt tésztát adtak gyermekágyas anyáinknak, valamint előírták, hogy igyanak sok tehéntejet. Két szoptatás között pedig ánizsos, köménymagos, székfűteával itatták őket.