- Desszertek
- Főételek
- Balfi csukagombóc paprikamártással
- Csíkos káposzta
- Csirkés töltött cukkini
- Esterházy-rostélyos szeletek
- Grillezett kecskesajt fertőhomoki zöld dió kompóttal
- Hústekercs sertésből
- Libacomb pálinkában birsalmás káposztával, szalvétagombóccal
- Paradicsomos kerékrépa főzelék rozmaringos bivalypogácsával
- Répcementi rakott krumpli
- Sertéshúsos resztelt máj soproni kékfrankossal
- Sonkás palacsinta
- Szürkemarha pörkölt ágfalvi babsterccel
- Töltött fürj
- Tűzdelt szarvascomb pirított erdei gombákkal, feketeszedres kukoricamáléval
- Levesek, előételek
- Szezonális ételek
HOZZÁVALÓK
A TŰZDELT SZARVASHOZ
80 dkg szarvas-comb,
15 dkg füstölt szalonna,
5 dkg zsír,
1 fej vöröshagyma,
2-3 db sárgarépa,
2-3 db fehérrépa,
1 db zeller,
2 dl száraz vörösbor (soproni kékfrankos),
babérlevél,
kakukkfű,
egész bors,
só.
A PIRÍTOTT ERDEI GOMBARAGUHOZ
20 dkg vegyes erdei gomba,
1 kisebb fej vöröshagyma,
1 jó evőkanál zsiradék,
1 marék petrezselyem,
kakukkfű,
bors,
só.
6 főre
elkészítési idő:
1,5 óra
nehézségi fok:
⭐⭐⭐⭐
Tűzdelt szarvascomb
pirított erdei gombákkal,
feketeszedres kukoricamáléval
ELKÉSZÍTÉS MÓDJA, MENETE
A szarvascombot 4-5 napig érleljük hűtőben, majd sózzuk be és sűrűn tűzdeljük meg a szalonnacsíkokkal. Kevés zsíron forgatva minden oldalát süssük elő, majd tegyük félre. Az elősütésből visszamaradt zsírban pirítsuk üvegesre a kockákra vágott vöröshagymát és a felszeletelt zöldségeket. Ízesítsük babérlevéllel, egész borssal, kakukkfűvel, majd öntsük hozzá a 2 dl vörösbort. Az elősütött húst tegyük tepsibe, adjuk hozzá a vörösboros zöldségeket, és közepesen forró sütőben (160-180 0C) egy- másfél óra alatt süssük meg. Miután elkészült, hagyjuk 10 percig állni, csak azt követően szeleteljük. A tepsiben maradt zöldségekre öntsünk egy pohár vizet, és folyamatos kevergetés mellett nagy lángon addig forraljuk, amíg a víz csaknem teljesen elfő. Szűrjük le, és külön csészében kínáljuk öntetként a hús mellé. Tálaláskor házi feketeszeder lekvárt kínálunk.
A tiszta erdei gombákat ízléses méretűre vágjuk fel. A megpucolt és apróra vágott vöröshagymát a serpenyőben felhevített zsiradékon üvegesre pirítjuk, hozzáadjuk a gombát, a fűszereket, majd a végén az apróra vágott petrezselymet is.
A kukoricamálé
Hozzávalók: 1/2 l kukoricaliszt, 3/4 l tej, 8 dkg zsír, 3 tojás, 6 dkg cukor (amennyiben desszertként, édesen készítjük).
A kukoricamáléhoz kukoricát a tejjel leforrázzuk, és addig keverjük, amíg sima nem lesz. Hozzákeverünk 3 tojássárgáját, 6 dkg zsírt, amennyiben desszertként készítjük a 6 dkg cukrot és a 3 tojás felvert habját is. Fagyos zsírral bekent tepsiben 180 0C-on pirosra sütjük. A szépen felvágott szeleteket tálalás előtt még kevés zsiradékon ropogósan pirosra is süthetjük. Ha édesen, desszertnek készítettük el, szórjuk meg porcukorral a szeleteket, és adjunk hozzá jófajta házi lekvárt!
történet
fekete ribizke
A fekete ribiszke térségünkben őshonos, megtalálható a Hanság és a Szigetköz cserjeszintjében. Első, magyar nyelvű leírása Lippay János, 1667-ben megjelent Posoni kert c. könyvében olvasható: „Ez apró vörös, gömbölyű, leveles szőlőcske, egy csutkán függ: azért némellyek, Tengeri szőlőnek is híják. Az étkekben, sült-alá-való leveket csinálnak, s tortákat töltenek véle.”
A fertődi kutatóintézetben komoly nemesítési és honosítási munka folyt, amelynek eredményeként sok új fajta született. Egyik legismertebb a Fertődi 1-es. A ribiszke értékes összetevőinek köszönhetően szinte minden részével gyógyít. Kiemelkedő C-vitamin tartalma mellett értékes ásványi anyagokat, karotinoidokat, flavonoidokat és vitaminokat tartalmaz. A levélből készített tea vizelethajtó hatású, csökkenti a magas vérnyomást, gyógyítja a vesebajt. A népi gyógyászatban régen alkalmazták reumás és köszvényes panaszokra is. Kevés olyan növényünk van, amely ennyiféle betegségre lehet gyógyír. A gyümölcs erősíti az immunrendszert és a hormontermelést, szerepe van a vérképzésben, nyugtatja az idegeket, javítja a látást és a szívműködést, és a koleszterinszintet is csökkenti.
A fekete ribiszke nagy népszerűségnek örvendett Fertőd térségében. Sokan termesztették, főleg az után, hogy a nehézkes kézi szüretet felváltotta a gépi betakarítás. A termést a fertődi konzervüzemben feldogozták, szörpöt, lekvárt készítettek belőle. Bár a termesztés visszaesett, bezárt a konzervgyár, de a kutatás és szaporítóanyag-előállítás tovább folyik a kutatóintézetben. A ribiszke génbankban több mint 200 fajtát őriznek. Továbbra is készülnek finom szörpök és lekvárok, sokan fogyasztják szívesen ezt a különleges ízű, gyógyító gyümölcsöt.