- Desszertek
- Főételek
- Balfi csukagombóc paprikamártással
- Csíkos káposzta
- Csirkés töltött cukkini
- Esterházy-rostélyos szeletek
- Grillezett kecskesajt fertőhomoki zöld dió kompóttal
- Hústekercs sertésből
- Libacomb pálinkában birsalmás káposztával, szalvétagombóccal
- Paradicsomos kerékrépa főzelék rozmaringos bivalypogácsával
- Répcementi rakott krumpli
- Sertéshúsos resztelt máj soproni kékfrankossal
- Sonkás palacsinta
- Szürkemarha pörkölt ágfalvi babsterccel
- Töltött fürj
- Tűzdelt szarvascomb pirított erdei gombákkal, feketeszedres kukoricamáléval
- Levesek, előételek
- Szezonális ételek
HOZZÁVALÓK
60 dkg liszt,
25 dkg kristálycukor,
2 egész tojás,
1 tojássárgája,
15 dkg langyos méz,
1 kávéskanál szódabikarbóna,
fahéj,
reszelt citromhéj,
szegfűszeg.
A MÁZHOZ
15 dkg porcukor,
1 tojásfehérje.
10 FŐRE
ELKÉSZÍTÉSI IDŐ:
2,5 ÓRA
NEHÉZSÉGI FOK:
⭐⭐⭐
Csíkos mézes
ELKÉSZÍTÉS MÓDJA, MENETE
A tészta hozzávalóit a liszt kivételével alaposan összekeverjük, végül hozzáadjuk a lisztet. Este gyúrjuk, reggel sütjük (de minimum 1 órát pihenjen a tésztánk). A 3 mm vastagra nyújtott tésztát megkenjük a tojásfehérje és cukor habjával. Hegyes villával becsíkozzuk, majd derelyevágóval kb. 5 x 1 cm-es darabokra vágjuk. Sütőpapírral kibélelt tepsiben „ritkásan” rakva, 170 0C-on süssük. Óvatos sütést igényel, mert gyorsan barnul és „hízik”.
Mézfajták
Térségünkben a legjellemzőbb fajtamézek az erdeiméz, a repceméz, az akác és a napraforgóméz, illetve kisebb mértékben a gesztenyeméz is. A magyar akácméz évtizedek óta mindenhol jól csengő, különleges minőséggel és értékekkel egyet jelentő, márkanévvé vált kifejezés. A Fertő-táj környékén a legjellegzetesebb és legnépszerűbb méz. Környékünkön a különböző virágok nektárjából készült vegyesvirág méz is rendkívül gazdag összetételű. A Hanság területén mostanában terjedt el a Szolidágó, azaz Aranyvessző. Sütéshez kiválóan alkalmas a napraforgóméz, csodálatos aromát ad a mézes süteményeknek. A repceméz egyre kedveltebb környékünkön, annak ellenére, hogy egy nagyon gyorsan megkötő méz, és zsírszerű az állaga. A hársméz illata és íze rendkívül határozott. Kellemes, pikáns aromája fűszerezi az ételeket és az italokat. A gesztenyeméz színe a világosbarnától a sötétbarnáig terjedhet. Gyorsan, finoman kristályosodik. Jellegzetes kesernyés utóízzel rendelkező mézfajta.
történet
A gyógyító méz
A legfontosabb szerepet a méz mégis a népi gyógyászatban játszotta. Már kr.e. 2500 körül használták ezt az anyagot a sebek gyógyításában. A fennmaradt egyiptomi írások között olyan, kr.e. 1530-ból származó mézes receptek találhatók, amelyeket epebántalmak, testi erőtlenség és székrekedés esetén alkalmaztak. A görög Hippokratész mézet ajánl a lázas betegeknek, és a gennyező sebeket mézes kenőccsel kezeli. Érdemes utánanézni a különböző mézfajták (Magyarországon több, mint 40 mézfajtát készítenek méhészeink) különböző hatásainak. A mézek fogyasztását egyénileg hozzáigazítva az egyének különböző elvárásaihoz a betegségek megelőzésében, karbantartásában és akár gyógyításában meglepő és csodálatos eredményeket lehet elérni. Mert a méz hatásai igen sokrétűek.