HOZZÁVALÓK

A LIBACOMBHOZ

4 libacomb,
só,
bors,
majoránna,
rozmaring ág.

A BIRSALMÁS VÖRÖS- KÁPOSZTÁHOZ

1 kg vöröskáposzta,
1 fej vöröshagyma,
1 kávéskanál cukor,
3 evőkanál zsír,
1 kiskanál citromlé vagy ecet,
1 mokkáskanál őrölt kömény,
csipet só, bors,
1 közepes méretű birsalma.

A ZSEMLEGOMBÓCHOZ

4 db zsemle (1-2 napos),
1 közepes fej vöröshagyma,
1 csokor petrezselyem,
4 dkg zsír,
2 db tojás,
2 dl tej,
10 dkg finomliszt,
ízlés szerint só, bors.

4 főre

elkészítési idő:
2 óra

nehézségi fok:
⭐⭐⭐⭐

Libacomb pálinkában

birsalmás káposztával, szalvétagombóccal

ELKÉSZÍTÉS MÓDJA, MENETE

A megtisztított libacombokat dörzsöljük be sóval és majoránnával, majd tegyük egy tepsibe.

Öntsünk alá egy pohár vizet, és alufóliával letakarva, és kb. 170 180 0C hőfokon, 2 óra alatt süssük puhára. Sütés közben többször forgassuk meg a húst, majd félidőben vegyük le róla a fóliát.

A káposztát megtisztítjuk a külső levelektől, majd vékony méretűre reszeljük (gyaluljuk). Sózzuk be, és amíg előkészítjük a többi hozzávalót, állni hagyjuk. A hagymát megtisztítjuk és apróra vágjuk, a birsalmát szintén megtisztítva 1-1,5 cm-es kockákra vágjuk, majd a pálinkával együtt kisméretű lábosban félretesszük. Egy nagyobb lábosban forrósítunk zsírt, dinszteljük meg benne a hagymát. A kicsavart káposztát tegyük a hagymához. Locsoljuk meg az ecettel (citromlével), adjuk hozzá a köményt, és ha szükséges, kevés vizet is.

A birsalmakockákat a pálinkával együtt pár percig forraljuk össze, figyelve, hogy a gyümölcs ne főjön túl! Ha ezzel megvagyunk, az egészet adjuk a káposztához, hogy az ízek összeérjenek. Fedő alatt pároljuk puhára, végül sóval, borssal és cukorral ízesítsük.

A zsemlét vágjuk kis kockákra, és forró sütőben pirítsuk meg. A zsiradékon dinszteljük meg az apróra

vágott hagymát és a finomra aprított petrezselymet. A tejjel és a tojásokkal keverjük csomómentesre a lisztet, fűszerezzük sóval, borssal, adjuk hozzá a dinsztelt hagymát, majd a zsemlekockákat, és alaposan keverjük el. Lisztezzünk meg 2 db tiszta konyharuhát, és a masszát két egyenlő részre osztva, rúd alakúra formálva tegyük a konyharuhákra, és szorosan tekerjük fel. A hengerek két végét kössük el, és egy nagy lábosban, forrásban lévő enyhén sós vízben, fedő alatt kb. 20-25 percig főzzük készre. Akkor fog szépen átfőni, ha párszor óvatosan átfordítjuk a gombócokat.

történet

Nemzeti italunk, a pálinka

A pálinka hosszú idő óta a magyarok nemzeti itala. Az első írásos adat a XIV. század elejéből való. Károly Róbert felesége életvizének „aqua vitae” volt a neve, amely valószínűleg borpárlat (brandy) lehetett, ez pedig a mai pálinka ősének tekinthető. Különösen a falusi lakosság körében volt régebben szokás, hogy reggel egy pohárka pálinkával kezdték a napot. Egészséges voltát hangsúlyozták, ami abból állt, hogy reggel éhgyomorra megettek egy almát, s ittak rá egy stampedli pálinkát. A reggeli pálinkafogyasztás tehát a paraszti élet elmaradhatatlan velejárója, a nehéz, zsíros reggeli megemésztésének segítője, nehéz munka idején a fáradtság ellenszere volt.

A zugpálinkafőzés a XVIII. században a paraszti serfőzők megszűnésekor alakult ki. A paraszti gazdálkodásra jellemző takarékosság és gazdaságosság ebben fontos szerepet játszott. A gazdák arra törekedtek, hogy ne vesszen kárba az elhullott gyümölcs, meg természetesen azt is szem előtt tartották, hogy otthon sokkal olcsóbban történt a kifőzés, mint a főzdében. Ha mértékletesen – napi négy centiliternél nem többet – veszünk magunkhoz, akkor szervezetünkre jótékony hatással van: gátolja a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását, elősegíti az emésztést, serkenti az agyműködést. Sokan alkalmasnak találják a fogfájás, gyomorfájás és torokfájás csillapítására is.

A legízesebb pálinkafélék a Kárpát-medencében találhatók, ahol a kiváló minőségű gyümölcsből készült pálinkák zamata egyedülálló az egész világon. A nemes ital nemcsak az idősek körében népszerű. A fiatalok is szívesen isznak egy ízletes „páleszt”. 2002-től a pálinka hivatalosan is számon tartott hungarikum. Egyre több látványfőzde épül, pálinkáriumok nyílnak, hangulatos pálinkakóstolókat, pálinkafesztiválokat rendeznek, van a pálinkának szentje (Szent Miklós), napja (december 6.), városa, és lovagrendje is.  A pálinka fogyasztásakor tartsuk mindig szem előtt a mondást: „Az első pohár a barátságé, a második a vidámságé, a harmadik a gyalázaté”.